Wielka Brytania: imigranci z Kamerunu praktykują "prasowanie piersi

W Wielkiej Brytanii może dochodzić do wyjątkowo okrutnych praktyk na kobietach – alarmuje independent.co.uk. Chodzi o starą afrykańską tradycję "prasowania piersi", która ma ochraniać dziewczynki przed niechcianą uwagą ze strony mężczyzn, a co za tym idzie – ciążą i gwałtem. Zabieg ten jest potwornie bolesny.
"Prasowanie piersi" polega na układaniu gorących, ciężkich przedmiotów na klatkach piersiowych dziewczynek jeszcze przed okresem pokwitania. Zabieg stosuje się czasem latami. W efekcie piersi rosną zdeformowane i wiotkie, a czasem znikają całkowicie.

Okaleczanie ma opóźnić oznaki, że dziewczynka staje się kobietą i ochronić ją przed pożądliwymi spojrzeniami i seksualnymi napaściami ze strony mężczyzn. W Kamerunie zabieg stosuje się na ok. 24 proc. dziewczynek w wieku 9-14 lat. Zazwyczaj "prasowaniem piersi" zajmują się ich matki lub siostry. Dokładne liczby trudno jednak podać, ponieważ odbywa się on w zaciszu domowym, co czyni go trudnym do namierzenia.

Z informacji policji i opieki społecznej wynika, że okrutna tradycja została przeniesiona przez kameruńskich imigrantów do Wielkiej Brytanii. Już dwa lata temu w Londynie aresztowano kobietę podejrzewaną o przeprowadzanie "prasowania piersi" na swojej córce, jednak ostatecznie zwolniono ją bez postawienia zarzutów. Przypadek zszokował opinię publiczną.

Eksperci uważają, że zwyczaj jest praktykowany wśród mieszkających na Wyspach kilku tysięcy Kameruńczyków. Jak podkreślają, przypadki takie, podobnie jak okaleczanie żeńskich narządów płciowych, powinny być traktowane jak przemoc wobec dziecka i nie można chować się za argumentami o "praktyce kulturowej". Dodają, iż "prasowanie" nie tylko jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale i zbrodnią przeciwko godności kobiety.
Onet.pl
Data publikacji w portalu: 2013-10-02
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Tori Amos
Ala44 Fajna opinia dodana 2020-02-09 18:27:52
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020