Fantastyczne kobiety Sebastiána Lelio. "Nieposłuszne w kinach" od 3 sierpnia

Po sukcesie nagrodzonej Oscarem Fantastycznej kobiety Sebastián Lelio powraca z wyjątkową historią o zakazanej miłości, w której główne role zagrały Rachel Weisz i Rachel McAdams.
Lelio nazywany bywa chilijskim Almodovarem: podobnie jak u reżysera Wszystko o mojej matce, nietuzinkowe, barwne bohaterki jego filmów wypełniają ekran swoją energią i bezkompromisowością. Tak było już w przypadku Glorii – nagrodzonej w Berlinie za tytułową rolę Pauliny Garcíi. To zresztą właśnie Gloria sprawiła, że Chilijczykiem zainteresowały się producentki Nieposłusznych, Rachel Weisz i Frida Torresblanco.

W Nieposłusznych Lelio po raz kolejny opowiada o kobietach, które nie godzą się na bycie definiowanymi przez otoczenie i dokonywanymi wyborami podkreślają swoją podmiotowość. I po raz kolejny, współpracując z wybitnie utalentowanymi aktorkami, tworzy pełnokrwiste postaci, z którymi widz może się utożsamić.

Lelio przyznaje, że po sukcesie Glorii zaczął dostawać dużo propozycji reżyserowania anglojęzycznych scenariuszy, ale żaden nie przemówił do niego tak, jak Nieposłuszne. Choć temat i miejsce akcji adaptacji powieści Naomi Alderman mogą wydawać się dalekie od filmowego uniwersum Chilijczyka (który do tej pory opowiadał historie osadzone w rodzimym kręgu kulturowym), to reżyser odczuł z nią duże pokrewieństwo. „Była mi jednocześnie daleka i bliska. Mój pierwszy film, Święta rodzina, ma z Nieposłusznymi wiele wspólnego. Też jest w nim opresyjne środowisko i ludzie, którzy mają w sobie wolę przeciwstawienia się mu. Są skłonni wypowiedzieć mu posłuszeństwo, żeby móc być sobą i gotowi zapłacić za to pewną cenę”. Podobnie jak w Fantastycznej kobiecie, również poruszającej wątek prawa do żałoby, obrony własnej tożsamości i wykluczenia. Można powiedzieć, że częścią autorskiej marki Sebastiana Lelio stały się historie o „nieposłusznych" ludziach – często kobietach.
m2
Data publikacji w portalu: 2018-07-26
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

smaku2019-09-12 22:06
Jak widzę sekty, religijnych, itp. niebezpieczne inne istoty z innych światów, to od razu wolę uciekać i nie dotykać i nie mieć nic wspólnego, oczywiste. Uciekając żegnam się krzyżem, że nie chcę, dziękuję, do widzenia i co tchu, aby do ludzi, do świata zwyczajnego, oczywiste. Uff... obojętne jaka religia 100%, aby nie dotykać, jak zrazy, oczywiste. Inaczej śmierć, jak z wirusami. Tego filmu bym się bała w ogóle oglądać, bo tam są jacyś religijni, więc wolę nawet nie widzieć i nie znać, wszystko, co religijne, to jak wirus, nie wolno dotykać, oczywiste. Wolę uciekać. Amen. uff... do widzenia.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022