Francja - surowe kary za znieważające i obraźliwe uwagi wobec homoseksualistów

Zgodnie z ustawą, "podżeganie do nienawiści, przemocy i dyskryminacji" z powodu płci i orientacji seksualnej, a także motywowane tym wypowiedzi o charakterze "znieważającym i obraźliwym" będą podlegały karze do roku więzienia i 45 tys. euro grzywny.

Francuski Senat ostatecznie przyjął 22 grudnia.

W podobny sposób karane są wypowiedzi o charakterze rasistowskim, a zwłaszcza antysemickim.

Rząd miał zamiar wprowadzić przepisy odrębną ustawą, ale spotkało się to ze sprzeciwem wielu środowisk, które wyrażały niepokój o tłumienie wolności słowa. Ostatecznie te same rozwiązania włączono do ustawy o urzędzie ds. walki z dyskryminacją (HALDE).

Urząd ten będzie kompetentny we wszystkich sprawach związanych z dyskryminacją - zarówno z powodu płci i orientacji seksualnej, jak i rasy, pochodzenia, wyznania, światopoglądu i wieku. Zajmie się też walką z dyskryminacją niepełnosprawnych.

Ustawa przewiduje, że stowarzyszenia gejów i lesbijek będą mogły wnosić skargi do sądów na dyskryminację i prześladowania osób homoseksualnych, o ile są zarejestrowane co najmniej od pięciu lat. Warunek ten spełniają wszystkie istniejące obecnie we Francji duże organizacje tego rodzaju.

W ostatnich miesiącach doszło we Francji do kilku brutalnych napaści na homoseksualistów, motywowanych - jak wynika z dochodzeń - wyłącznie orientacją seksualną ofiar. Jak wykazał sondaż instytutu IPSOS dla grudniowego numeru miesięcznika "Tetu", takie przypadki potępia zdecydowana większość Francuzów (91 proc.).

W tym samym sondażu 65 proc. ankietowanych zadeklarowało, że homoseksualiści powinni mieć takie same prawa, jak osoby heteroseksualne. Z opinią, że homoseksualizm jest czymś "nienormalnym" zgadza się 31 proc. Francuzów; przeciwnego zdania jest 61 proc.

We Francji osoby tej samej płci mogą rejestrować swoje związki w urzędach, ale prawodawstwo dotyczące tych związków, zwanych PACS, nie stawia ich na równi z instytucją małżeństwa. Obecnie toczy się debata na temat adopcji dzieci przez osoby homoseksualne, czemu rządząca centroprawica jest przeciwna.
PAP, MFi, onet, Absolut6na9
Data publikacji w portalu: 2004-12-22
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

news Bycie gejem na Kaukazie - film online.
lopomo Czy gdzieś to jeszcze można obejrzeć? opinia dodana 2019-01-20 14:03:46
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Rose Madder - King Stephen
d should provide a cushty support for any heel along with ankle.\nWakeboard basics vary in elasticity...
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019