Akceptacja praw dla gejów i lesbijek - CBOS, lipiec 2005

Blisko połowa Polaków (46 proc.) ankietowanych w lipcu przez CBOS opowiada się za prawnym usankcjonowaniem niemałżeńskich związków gejów lub lesbijek, w których partnerzy mieliby prawa majątkowe przysługujące małżonkom. Niemal tyle samo badanych (44 proc.) sprzeciwia się sformalizowanym związkom homoseksualistów.

Przyznanie parom gejów lub lesbijek prawa do zawierania małżeństw skłonnych jest zaakceptować 22 proc. badanych, natomiast aż 72 proc. - jest temu przeciwnych.

Blisko 43 proc. zapytanych o stosunek do lesbijek deklaruje, że nie aprobuje ich w żadnej roli, a 40 proc. ankietowanych twierdzi, że w ogóle nie akceptuje gejów. Podobna grupa Polaków opowiada się za najdalej idącą ingerencją w prawa homoseksualistów - za ograniczeniem im swobody postępowania w życiu prywatnym.

Z sondażu CBOS wynika, że 42 proc. badanych uważa, iż prawo nie powinno zezwalać parom homoseksualnym na uprawianie stosunków seksualnych. Zbliżona liczebnie grupa (40 proc.) jest przeciwnego zdania.

W opinii zdecydowanej większości Polaków (89 proc.) homoseksualizm jest odstępstwem od normy, jedynie nieliczni (4 proc.) sądzą, że jest to zachowanie normalne. Wśród tych pierwszych - 55 proc. (wzrost wobec 2001 r. o 8 pkt. proc.) sądzi, że osoby homoseksualne należy tolerować, natomiast 34 proc. (o 7 pkt. proc. mniej niż cztery lata wcześniej) nie zgadza się na tolerancję.

Jak zaznacza CBOS, w odczuciu wielu Polaków orientacja seksualna gejów i lesbijek wpływa na pełnienie przez nich każdej roli społecznej, stąd niechęć do kontaktów.

Według sondażu, większość Polaków zaakceptowałaby geja lub lesbijkę jedynie w roli sąsiada lub sąsiadki (odpowiednio: 56 proc. i 54 proc.). Stosunkowo duże grupy badanych zaaprobowałyby gejów lub lesbijki w roli szefa (odpowiednio 41 proc. i 42 proc.), a także współpracownika (45 proc. i 42 proc.). Mniej niż dwie piąte byłoby w stanie zaakceptować posła-geja (37 proc.) lub posłankę-lesbijkę (38 proc.).

Zdecydowany opór budzą kontakty gejów i lesbijek z dziećmi. Tylko co piąty respondent nie miałby zastrzeżeń, aby gej lub lesbijka byli nauczycielami ich dziecka (odpowiednio 19 proc. i 21 proc.). Jeszcze mniejsza jest akceptacja gejów i lesbijek w roli opiekunów dziecka (11 proc. i 14 proc.). Księdza-geja zaakceptowałoby w swojej parafii 13 proc. Polaków.

CBOS postawił też badanych w hipotetycznej sytuacji: przewidywali oni swoją reakcję na wiadomość, że ich dziecko jest homoseksualistą. Jedynie nieliczni (6 proc.) zaakceptowaliby homoseksualizm dziecka bez zastrzeżeń. Blisko połowa (47 proc.) pogodziłoby się z tym, ale z trudem. Znacząca grupa (38 proc.) nie pogodziłaby się z tym i próbowałaby to zmienić. Przewidywane reakcje były takie same w odniesieniu do synów i córek.

W komentarzu badaczy CBOS możemy przeczytać m.in., że niechęć do homoseksualistów czy lęk przed nimi wynikają w znacznej mierze z ich nieznajomości. "Ci, którzy znają takie osoby, znacznie częściej niż pozostali akceptują bliskość gejów, częściej niż inni są za przyznaniem im prawa do formalizowania związków, częściej też opowiadają się za tym, aby mieli oni prawo obecności w sferze publicznej".

Jedynie 16 proc. respondentów pytanych o udział gejów i lesbijek w sferze publicznej uważa, że pary tej samej płci powinny mieć prawo do publicznego pokazywania swojego stylu życia, natomiast 78 proc. jest przeciwnego zdania. Jedna piąta (20 proc.) sądzi, że homoseksualiści powinni mieć możliwość organizowania publicznych manifestacji, większość zaś (74 proc.) wyraża przeciwną opinię.

W wielu krajach można usankcjonować prawnie związki homoseksualistów, w niektórych (Holandii, Belgii, Hiszpanii i Kanadzie) jako małżeństwa. W Polsce możliwość rejestrowania związków osób tej samej płci przewidywał senacki projekt, który w tej kadencji nie został wprowadzony pod obrady Sejmu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-4 lipca, na reprezentatywnej grupie 1021 dorosłych Polaków.
PAP
Data publikacji w portalu: 2005-08-03
Treść komunikatu i pełne wyniki badania:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

ahoj2005-08-04 20:45
Luuuuuuuuuuuuuuudzie, jest szansa, by na Prezydenta została wybrana kobieta, inicjatirka ustawy o związkach! No właśnie. Tymczasem inni kandydaci na prezydenta prześcigają się w umiłowaniu gejów i lesbijek! Czy nie jest to tania zagrywka pod nadchodzące wybory? Czy ta "lewica" jest tak naiwna, że myśli iż po raz kolejny damy się oszukać? Nie proszę Państwa, ja i wielu moich przyjaciół i znajomych, ludzie w całej Polsce i homo i niehomo mają w nosie wyborcze kłamstwa i czcze obietnice. My zagłosujemy na wierną od początku do końca naszej sprawie Prof. M. Szyszkowską. Bo tak mówi nam nasze sumienie. Ściągnij listę poparcia, zbierz wśród znajomych i pomóż dozbierać brakujące głosy, by nasza sojuszniczka miała możliwość wreszcie przemówić w "niezależnych", wcale niekatolickich:) mediach! www.szyszkowska.org

kasiulka  kasjus69@gmail.com2007-04-27 12:01
marze o tym by moc zawrzec taki zwiazek:) jestesmy razem z moja polowka juz 3 lata i takie udogodnienie nam to to czego potrzebujemy,

Zagubiona_ja  LimeBlood@interia.pl2008-02-12 20:10
"42 proc. badanych uważa, iż prawo nie powinno zezwalać parom homoseksualnym na uprawianie stosunków seksualnych" To żart ? Że niby zakazali by pod karą grzywny ? heh. Społeczeństwo jest bezmyślne. Ale dla mnie ludzie nie tolerancyjni to nawet nie społeczeństwo. Brak tolerancji dla nie tolerancji... Dobrze że ludzie zaczynają akceptować związki homoseksualne. Jest iskra nadzieji dla tego kraju.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

lesbijka KIM SĄ TZW. SINGIELKI+?
shv69 Singielka z wyboru jest ok, gorzej jak partner wbrew jej woli taką ją uczyni. Potrzeba dużo czasu, by dostosować się do nowej sytuacji. Byłam w takim potrzasku, teraz wiem, że mogę... opinia dodana 2021-10-26 22:42:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021