Gej-sąsiad? Czemu nie. Wynik sondażu ŻW (październik 2006)

Większość (55,5%) z ponad tysiąca respondentów jest przekonana, że nigdy nie zetknęła się z osobami homoseksualnymi; zaakceptowałaby geja jako sąsiada i jednocześnie uważa, że osoby o orientacji homoseksualnej są w Polsce prześladowane - wynika z badania Mareco Polska na zlecenie "Życia Warszawy".
Taki wynik zaskakuje, tym bardziej, że badanie przeprowadzono w 10 największych polskich miastach, gdzie homoseksualiści częściej manifestują swoją orientację, a ludzie są bardziej tolerancyjni. Może to świadczyć o niedoinformowaniu.

Ponad trzy czwarte badanych uważa, że wśród ich bliskich znajomych nie ma homoseksualisty, ale prawie 70% deklaruje, że, jeśliby się taki ujawnił, nie zerwaliby z nim kontaktów (na taki krok zdecydowałby się co szósty ankietowany) - pisze gazeta.

Jeszcze większy odsetek (74%) deklaruje, że nie wykluczyliby takiego członka rodziny. Wbrew wcześniejszym badaniom, nie zanotowano istotnych różnic w podejściu do homoseksualnych mężczyzn i kobiet. To interesujące, bo dotąd Polacy łatwiej akceptowali lesbijki niż gejów - uważa Biedroń.

58,3% ankietowanych nie miałoby nic przeciw sąsiadowi homoseksualiście. Jedynie emeryci i renciści oraz pracownicy fizyczni niechętnie odnoszą się do takiego sąsiedztwa - zauważa socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Marcin Zarzecki.

Badania pokazują jednak rozziew między deklaracjami o naszej tolerancji, a opinią o nastawieniu do homoseksualistów reszty społeczeństwa. Większość respondentów (53,8%) uważa, że geje są w Polsce prześladowani z powodu swojej orientacji (przeciwnego zdania jest co piąty badany) - Sekowanie wynika po części z tego, że obecna władza lubi podkreślać swój brak szacunku do homoseksualistów (słynne nawoływanie do pałowania) - uważa Biedroń.
ŻW, PAP
Data publikacji w portalu: 2006-10-13
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Krystyna Janda
ama Przed Wajdą grała u Bardiniego w teatrze tv. Bardini zaangażował Jandę studentkę trzeciego roku szkoły teatralnej i w ciąży, do roli Maszy we wspaniałych, telewizyjnych Trzech siostrach... opinia dodana 2020-05-09 03:00:02
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020