Migawki z Parady

Wielka EuroPride 2010 zakończona. Dobrze jest odnosić się do wrażeń i emocji po czasie. Tak uważam, nieraz się to sprawdziło, więc i w tym przypadku, tak zrobię. Oto mała subiektywna relacja w skrócie wielkim.
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
fot. Honzik
Upalne sobotnie popołudnie, centrum Warszawy, kolorowo i głośno. W całym tym zamieszaniu było sporo radości i spontaniczności, muzyki i tańca, serdeczności i jedności. Ideologię, sens, efekty parady i politykę zostawiam pasjonatom tych dziedzin. Tu o tym nie będzie. Tu będzie o tym, co po kilku już dniach, prawie tygodniu pozostało w mojej pamięci po tęczowym spacerze w stolicy.

Po pierwsze, że upał, ale to już było. Dalej czas na platformy. Ruszyły kolejno jedna za drugą. Najfajniejsze były te z najfajniejszą muzą oczywiście oraz te, ze szczerze bawiącymi się na nich. Podziwiam wytrwałych tańczących i machających. Z wrażeń akustycznych pamiętam też chór Stockholms Gaykör śpiewając „Hej sokoły”. Bardzo dobrze im po polsku szło. Ludzie docenili i brawo bili, mimo że pieśń jakoś słabo do klimatu parady pasowała.

Co dalej? Gapie przypadkowi, ale zaangażowani. O tych zorganizowanych i celowych nie warto nawet wspominać. Środkowe palce skierowali ku niebu, reszta paluchów w pięść zaciśnięta, pogarda na twarzach zwróconych do paradujących. No trudno. Ale przyszli i byli tam z nami, a i opalić się mieli szansę.

Były też media, musiały być i to im się chwali. I tu właśnie zbliżam się do „ale”. Nachalne filmowanie dziewczyny na wózku inwalidzkim przez operatora. Biegnąc przed nią celował jej w twarz z obiektywu. Czy to jest fajne na fajnej paradzie? Nie jest. Złapać swoje i w nogi, nawet się do niej nie uśmiechnął. Żałuje, że jej w tej sytuacji nie pomogłam. Ona starała się jednak zachować kamienną twarz i odważnie dotarła do końca parady. Jest moim bohaterem.

Dalej znowu coś negatywnego, bo jak to u nas trzeba wywalić, co na wątrobie leży. Chłopaki dwaj idą, objęci całują się długo i nie namiętnie wcale, łypiąc kątami oczu na wszystkie strony, czy telewizja już ich widzi. Jeszcze nie widzi. Trzeba maszerować dalej wytrwale w niewygodnej pozycji z ustami splatanymi. Po trzystu metrach, zobaczyli. To stop, pozy przybrali i cału cału na całego. Chcieli mieć swoje pięć minut i mięli. Operatorzy swoje obrazki przebitki też nagrali ładnie. Koledzy dwaj wyraźnie zadowoleni z siebie idą dalej, bez buziaków już. Tyle o mediach.

Na paradzie było też dużo ulotek, takich rzucanych z platform i takich rozdawanych z jednej spoconej łapki do drugiej. Że radio, że impreza będzie, że klub nowy, no i wreszcie, że na wakacje można pojechać takie pod znakiem tęczy. Jest już i w Polsce taka inicjatywa rodem z zachodu, się GOandPlay nazywa. Taki portal turystyczno-społecznościowy dla nas. Miło mi bardzo, że ktoś o tym pomyślał.

W dalszym ciągu odświeżam swą pamięć. Od razu spod ochładzających hydrantów na placu kończącym przemarsz przeskakuję chyłkiem do klubu 1500m Do Wynajęcia. A tu miła niespodzianka, kabaret. Barbie Girls spocone w dusznej sali z publicznością, ukrop w gardłach, ale nic to. Śmiech był, oklaski i błyszczące oczy też. Oglądałam wcześniej parę razy i teraz i faktycznie mniej drewniane dziewczyny i jakby kondycja też im podskoczyła, bo elegancko dały w duchocie radę.

Na koniec obrazek sportowy. Niedzielny turniej piłki nożnej. Kto wygrał, już wiadomo i niusów takich po tylu dniach nie wypada podawać. Ale wypada mi pochwalić, bo dawno takiej zdrowej rywalizacji sportowej nie widziałam. Bo jak się zbiera z murawy zawodniczkę przeciwnej drużyny, całkiem bezinteresownie, to mino nikłego wzrostu jest się wielką osobą. Tak trzymać.

Tyle o poprzednim jakże ważnym weekendzie. Zachęcam wszystkich do odświeżenia pamięci. Dobry to był czas, całe to paradowanie, imprezowanie i gadanie. Myślę, że czułyśmy to w powietrzu. Pozdrawiam wszystkie czujące tak samo!
Agata K.
Data publikacji w portalu: 2010-07-26
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Sharon Stone
Sapioseksualna Moja szczenięca miłość 🙃 opinia dodana 2021-09-30 01:38:37
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021