Homoseksualizmu się nie leczy, to nie choroba

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz, krajowy konsultant w dziedzinie seksuologii klinicznej, podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą. Przed laty, kiedy nauka inaczej oceniała tę kwestię, leczył z homoseksualizmu. Co teraz o tym sądzi?

- W latach 60. i jeszcze w 70. leczyło się w Polsce osoby zdrowe, zatem stosowane procedury terapeutyczne nie mogły przynieść efektu - mówi nam profesor.

Rynek Zdrowia: - Zdrowe, ale z puntu widzenia obecnego stanu wiedzy.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: - Cóż, medycyna pobłądziła. Homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą. Osoby z orientacją homoseksualną nie powinny być w związku z tym kierowane na leczenie. Jednak wtedy były leczone. Stosowano metody awersyjne z wykorzystaniem elektrostymulacji. W niektórych krajach używano nawet elektrowstrząsów, jak - nieco przerysowując - w ”Locie nad kukułczym gniazdem”.

- Są ośrodki związane z kościelnymi fundacjami, które oferują leczenie z homoseksualizmu, m.in. w Lublinie i Radomiu. O wsparcie jednego z nich zaapelowała w interpelacji do ministra zdrowia Krystyna Pawłowicz z PiS. Jak współczesne państwo powinno traktować ich działalność?

- Nie można płacić za leczenie nieistniejącej choroby. Po co robić ludziom wodę z mózgu.

- A jeśli ktoś sam jest głęboko przekonany, że jego homoseksualizm to zaburzenie i źle mu z tym. Czy ktoś taki nie może oczekiwać pomocy?

- Niech przyjdzie do mnie, pomogę w poznaniu tego, co się z nim dzieje. W każdym razie nie powinniśmy wydawać pieniędzy podatników na pseudoleczenie, które i tak nie pomoże. Nie można zmienić natury człowieka.

- Ktoś taki miałby przynajmniej komfort psychiczny, że mu się pomaga.

- Jeśli byłby poddawany procedurom, które nic nie dają, to o jakim komforcie mowa? Raczej by się załamał psychicznie. Nie wiem, jaką ma pan orientację, ale proszę sobie wyobrazić, że ktoś mówi panu, że ją zmieni. Że będzie mógł pan interesować się kobietami albo mężczyznami. Wyobraża pan to sobie?

- Nie bardzo. Są uwarunkowania biologiczne. W wyobraźni i na płaszczyźnie intelektualnej jestem w stanie wiele zrozumieć i zaakceptować. Ale więcej nie dam rady.

- No właśnie. Jeśli ktoś z przyczyn religijnych, rodzinnych nie akceptuje swojej naturalnej orientacji, to należy mu pomóc w trudnej sytuacji życiowej. I ja pomogę. Ale nie na zasadzie, że powiem: jest pan chory, wyleczę pana. Pomogę w jego życiu, uspokoję, popęd zmniejszę itd.

- Czyli lepiej, żeby takich ośrodków dla homoseksualistów nie było?

- Niech sobie będą. Jest wolny rynek. Można nawet oferować leczenie tym, którzy byli w kosmosie, bo zostali porwani przez UFO. Jak ktoś szuka jakiejś usługi, to ją na rynku dostanie.

- Czy obecny spór na temat homoseksualizmu, zainicjowany dyskusją o związkach partnerskich, będzie miał jakieś znaczenie dla świadomości społecznej, coś zmieni?

- Nie sądzę. Podziały społeczne są zbyt silne. Raczej utrwali istniejące stanowiska.

- Dziękuję za rozmowę.
rynekzdrowia.pl
Data publikacji w portalu: 2013-04-21
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

ulrikam2013-04-28 20:25
Krajowy konsultant w dziedzinie seksuologii klinicznej miał obowiązek poinformować społeczeństwo o fakcie wykreślenia homoseksualizmu z rejestru chorób i zaburzeń psychicznych natychmiast po zaistniałym fakcie , tu zdaje się od 1996 -ICD10.rnTo może zmniejszyło by skalę nieporozumień w tej sprawie..ale może upłynęło by również na skalę dochodów z praktyki klinicznej krajowego konsultanta.I innych konsultantów :)


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

news Bycie gejem na Kaukazie - film online.
sztukJeden Jest tu jakakolwiek moderacja, czy ten ściek niejakiego "smaku" będzie tak sobie wisiał dalej?... opinia dodana 2021-07-27 14:36:40
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021