Po konferencji: Gej, lesbijka - mity i stereotypy funkcjonującej w społeczeństwie

2004-11-05 - 2999-01-01
Stowarzyszenie Faros i Młode Centrum zorganizowało konferencję "Gej, lesbijka - mity i stereotypy funkcjonującej w społeczeństwie", która odbyła się 19 października 2004 r. na Wydziale Historyczno-Socjologicznym, w Uniwersytecie w Białymstoku
Wybraliśmy się na daleką wschodnią prowincję głosić słowo w sprawie burzenia błędnych wyobrażeń na temat osób homoseksualnych i przedstawić prawdę.

W imieniu Lambdy Warszawa na białostockiej ziemi stopę postawiła Yga Kostrzewa, wiceprzewodnicząca i rzecznik prasowy stowarzyszenia w jednym.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Białymstoku pękał w szwach (w przeciwieństwie do frekwencji zeszłorocznej, która była dość nikła). Nieznającym zaściankowości tego miasta spieszymy dodać, że świadczy to o dużym przełomie w mentalności zarówno osób homoseksualnych chowających się ze swą seksualnością, jak i postronnych obserwatorów czy przedstawicieli mediów, zazwyczaj unikających tematów niebezpiecznych.
Przybyłych powitała sprawczyni całego zamieszania Marta Wysocka, po czym pozwoliła przedstawić każdemu, z czym na konferencję przybył.

Rozpoczęła Katarzyna Kądziela odczytaniem listu od Wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, mówiącym o szkodliwości istnienia stereotypów, dodała, że trzeba je zwalczyć i zapewniła, że kiedy krzywda dziać się będzie, nie opuści żadnego homoseksualisty. Szlachetna postawa. Katarzyna Kądziela dorzuciła jeszcze od siebie, że ludziom nie może dziać się niesprawiedliwość. Ponadto podkreśliła brak edukacji i konieczność zapełnienia tej luki. To dzielna kobieta, w swoim życiu już wiele wywalczyła, dlatego jej obecność w naszej sprawie jest optymistyczna.

W głębokiej ciszy rozpoczęła swą wypowiedź mistrzyni słowa mówionego prof. Maria Szyszkowska. Żałujcie, że nie słyszeliście jej wypowiedzi. Opowiadała o elementarnym prawie człowieka do równości wobec prawa, o dyskryminowanych, że powinni uczyć tolerancji, przedstawiła się jako zwolenniczka czynienia dobra, a unikania zła. Żeby ją katolicy chociaż przez moment wysłuchali… Podkreśliła, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest wg prawa kanonicznego, zaznaczyła, że nie krytykuje poglądów Kościoła Katolickiego, ale nie zgadza się na narzucanie jego doktryny. Zwróciła też uwagę, że społeczeństwo „wybacza” niekiedy homoseksualizm, ale tylko jednostkom wybitnym, np. Jerzemu Waldorffowi.

Kolejnym prelegentem była dr Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik, socjolog, pracownica tutejszej uczelni. To jest dowód niezwykłej odwagi, by w tym mieście uczestniczyć w konferencji dotyczącej homoseksualistów. Oklaskujemy ją w Warszawie, w Białymstoku nikt z dziennikarzy nie poprosił jej o wywiad, a powinna być bohaterem! Mówiła o społecznym traktowaniu homoseksualistów. Zwróciła uwagę przede wszystkim na to, że osoby homoseksualne muszą pokazać siebie jako wartościowego człowieka, często „zapracować” na możliwość bycia gejem, by uniknąć odrzucenia.

Dr Wiesław Sokoluk, seksuolog, poruszył drażliwe strony stereotypów związanych oczywiście z seksualnością. Zwrócił uwagę, że stosunek „twarzą w twarz” jest jedynie słuszny dla większości Polaków. Zaznaczył, że trudno zmienić emocjonalny składnik postaw, intelektualny łatwiej. Znów nadzieja w edukacji jako ważnym sojuszniku uświadamiania. Przedstawił też wyniki badań zachowań seksualnych, z których wyszło, że nie tylko geje uprawiają seks analny, ale wręcz częściej robią to osoby heteroseksualne.

Obserwatorzy byli zainteresowani tematyką, chętnie uczestniczyli potem w żywiołowej dyskusji. Ważnym postępem było to, że nie pojawiły się już pytania: Jak oni to robią? Zaczynają się interesować naszą sprawą nie tylko pod płaszczykiem niezdrowej sensacji. Może skorupka ciemnoty zaczęła pękać?
[anka zet]
Podoba Ci się wydarzenie? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

DODAJ ZAPROSZENIE

Organizujesz imprezę? Wiesz coś o ciekawym wydarzeniu? Opublikuj to na naszej stronie! - dodaj wydarzenie

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

80kobiet Sharon Stone
Sapioseksualna Moja szczenięca miłość 🙃 opinia dodana 2021-09-30 01:38:37
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021