Uznanie związków osób tej samej płci - wiadomości ogólne

Zagadnienie legalizacji związków osób tej samej płci jest na świecie regulowane w trojaki sposób:
1. Małżeństwo
Pary homoseksualne nabywają wszystkie prawa i obowiązki małżeństw heteroseksualnych z wyjątkiem domniemania pochodzenia dziecka ze związku małżeńskiego. Niektóre państwa nie zgadzają się na adopcję dzieci przez małżeństwa homoseksualne.

2. Rejestrowany związek partnerski
Pary homoseksualne mogą zalegalizować swój związek, nabywając część praw (głównie o charakterze majątkowym) takich samych co małżeństwa heteroseksualne. Związki partnerskie są znacznie mniej sformalizowane niż małżeństwa. Dotyczy to zarówno zawarcia, jak i rozwiązania związku – państwo nie dba o trwałość tego związku tak jak w przypadku małżeństwa.
Przepisy prawne regulujące możliwośc zarejestrowania związku partnerskiego są we wszystkich krajach zbliżone. Zazwyczaj umożliwiają one dwóm osobom tej samej płci możliwość zawarcia tzw. związku cywilnego w odpowiednim urzędzie, przez co uzyskują one prawie takie same prawa i obowiązki jak tradycyjne małżeństwa. Z reguły przynajmniej jedna z osób musi być obywatelem danego państwa lub (i) mieszkać w nim przez odpowiednio długi czas.
Obie osoby muszą być pełnoletnie, nie mogą pozostawać w uprzednio zawartym związku partnerskim lub małżeńskim, nie mogą być spokrewnione.
Zasadnicze różnice między małżeństwem a zarejestrowanym partnerstwem odnoszą się do następujących kwestii:
- pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci,
- sztuczne zapłodnienie nie jest dozwolone dla kobiet pozostających w zarejestrowanym związku partnerskim,
- nie jest możliwy ślub kościelny.
Wiele państw (np. Dania, Szwecja) automatycznie uznaje zarejestrowane partnerstwo zawarte w innym państwie.
Ceremonia zawarcia związku przez pary homoseksualne jest zbliżona do ceremonii zawarcia małżeństwa przez pary heteroseksualne.

3. Kohabitacja (zwana także konkubinatem)
Związek nierejestrowany osób żyjących w trwałym związku, związanych więzami uczuciowymi, seksualnymi, gospodarczymi i mieszkających razem. Pary takie mogą korzystać z niektórych praw przesługujących małżeństwom. Ta forma sprowadza się do  rejestracji związku, najczęściej w formie aktu notarialnego. W każdym przypadku para zwraca się do sądu lub wlaściwego organu.
Juta
Data publikacji w portalu: 2005-09-21
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Joey2005-09-21 13:04
No ja tam nie wiem, czy państwo duńskie tak nie chroni związku partnerskiego. W przeciwnym razie nie wprowadzałoby dokładnie tej samej procedury rozwodowej, co u małżeństw...Półroczna oficjalna separacja (ewentualnie udowodnienie - z imieniem, nazwiskiem i adresem niewierności partnera lub własnej), spotkanie z konsultantem, który ma skłonić parkę do ponownej próby, wymóg podzielenia się dobrem materialnym (dobrowolnie lub sądowo), opłata za rozwód (po 250zł od łba)...No a kwestia dzieci jest taka, że gdy dziecko zostało poddane wewnątrzzwiązkowej adopcji przez rejestrowaną partnerkę mamy/partnera taty to tak samo oboje rodzice muszą się dogadać co do dzielenia się dzieckiem. A ceremonia nie jest zbliżona - jest taka sama :-). Co do sztucznego zapłodnienia - jest to legalne, gdy to nie jest klinika lecząca bezpłodność, a jedynie oferująca inseminację dokonywaną przez personel "nie lekarski".

sprint2005-09-21 14:18
hehe no to mnie pocieszyłas dzięki Joey...:-) Pozdrawiam

LENNA202006-09-10 13:43
JEDYNYM POCIESZENIEM MOZE BYC TU FAKT,ZE NA PRZELOMIE LAT TO SIE ZMIENI. TYLKO KIEDY? TO JEST PYTANIE

yuviell2010-01-15 10:17
moment moment, bo nie zrozumiałam.. tzn, że jeżeli żyję z partnerką "na kocią łapę" ( ;) ), to mogę poddać się zabiegowi sztucznego zapłodnienia, a jeżeli jestem z nią związana prawnie rejestrowanym związkiem partnerskim, to już nie...? "sztuczne zapłodnienie nie jest dozwolone dla kobiet pozostających w zarejestrowanym związku partnerskim"


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024