1. Małżeństwo
Pary homoseksualne nabywają wszystkie prawa i obowiązki małżeństw heteroseksualnych z wyjątkiem domniemania pochodzenia dziecka ze związku małżeńskiego. Niektóre państwa nie zgadzają się na adopcję dzieci przez małżeństwa homoseksualne.
2. Rejestrowany związek partnerski
Pary homoseksualne mogą zalegalizować swój związek, nabywając część praw (głównie o charakterze majątkowym) takich samych co małżeństwa heteroseksualne. Związki partnerskie są znacznie mniej sformalizowane niż małżeństwa. Dotyczy to zarówno zawarcia, jak i rozwiązania związku – państwo nie dba o trwałość tego związku tak jak w przypadku małżeństwa.
Przepisy prawne regulujące możliwośc zarejestrowania związku partnerskiego są we wszystkich krajach zbliżone. Zazwyczaj umożliwiają one dwóm osobom tej samej płci możliwość zawarcia tzw. związku cywilnego w odpowiednim urzędzie, przez co uzyskują one prawie takie same prawa i obowiązki jak tradycyjne małżeństwa. Z reguły przynajmniej jedna z osób musi być obywatelem danego państwa lub (i) mieszkać w nim przez odpowiednio długi czas.
Obie osoby muszą być pełnoletnie, nie mogą pozostawać w uprzednio zawartym związku partnerskim lub małżeńskim, nie mogą być spokrewnione.
Zasadnicze różnice między małżeństwem a zarejestrowanym partnerstwem odnoszą się do następujących kwestii:
- pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci,
- sztuczne zapłodnienie nie jest dozwolone dla kobiet pozostających w zarejestrowanym związku partnerskim,
- nie jest możliwy ślub kościelny.
Wiele państw (np. Dania, Szwecja) automatycznie uznaje zarejestrowane partnerstwo zawarte w innym państwie.
Ceremonia zawarcia związku przez pary homoseksualne jest zbliżona do ceremonii zawarcia małżeństwa przez pary heteroseksualne.
3. Kohabitacja (zwana także konkubinatem)
Związek nierejestrowany osób żyjących w trwałym związku, związanych więzami uczuciowymi, seksualnymi, gospodarczymi i mieszkających razem. Pary takie mogą korzystać z niektórych praw przesługujących małżeństwom. Ta forma sprowadza się do rejestracji związku, najczęściej w formie aktu notarialnego. W każdym przypadku para zwraca się do sądu lub wlaściwego organu.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!